Vallda Golf & Country Club

Banguide

Banöversikt över Vallda Golf & Country Club med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
1412389
2410414
3414358
454463
5318130
652485
746430
838177
9416374
1057488
11311190
1245397
1341423
1447308
15315185
16513442
1743369
1849350
Ut363 220
In363 152
Totalt726 372

Hål 1

Hål 1: 389 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
12
Längd
389 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 374389403
Tee 2 326341355
Tee 3 295310324
Tee 4 256271285
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger183222196
Bunkerhöger262274126

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
17 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
45 cm

Höjd

Tee till green: +2,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 15,9 till 18,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 414 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
10
Längd
414 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 397414430
Tee 2 385402418
Tee 3 341358374
Tee 4 317334350
Tee 5 289306322
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger239259169
Bunkerhöger287305121
Bunkerhöger36637853

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
15 m
Lutning
3,5 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
119 cm

Höjd

Tee till green: −0,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 17,2 till 17,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 358 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
14
Längd
358 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 346358368
Tee 2 319331341
Tee 3 288300310
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster204265130
Vattenhöger229–105
Vattenhöger247252111

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
29 m
Lutning
0,6 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
62 cm

Höjd

Tee till green: −2,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 19,1 till 16,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 463 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
4
Längd
463 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 445463480
Tee 2 409427444
Tee 3 386404421
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger99–304
Bunkervänster224245228
Bunkerhöger252266205
Bunkerhöger358377100

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
34 m
Bredd
19 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
93 cm

Höjd

Tee till green: +0,2 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 15,5 till 15,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 130 m, par 3
Par
3
Hcp
18
Längd
130 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 116130145
Tee 2 94108123
Tee 3 7387102

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
17 m
Lutning
0,7 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
41 cm

Höjd

Tee till green: −13,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 35,6 till 22,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 485 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
2
Längd
485 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 472485500
Tee 2 450463478
Tee 3 399412427
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger230251243
Bunkerhöger347355130
Bunkerhöger358374114
Bunkerhöger37639497

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
20 m
Lutning
2,6 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
80 cm

Höjd

Tee till green: −5,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 21,3 till 15,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 430 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
430 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 414430444
Tee 2 388404418
Tee 3 354370384
Tee 4 291307321
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster130–221
Bunkerhöger193201234
Bunkerhöger194207230
Bunkervänster204214220

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
19 m
Lutning
2,5 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
80 cm

Höjd

Tee till green: +3,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 15,9 till 19,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 177 m, par 3
Par
3
Hcp
8
Längd
177 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 164177189
Tee 2 141154166
Tee 3 111124136

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
21 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
63 cm

Höjd

Tee till green: −3,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 21,5 till 18,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 374 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
16
Längd
374 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 365374385
Tee 2 324333344
Tee 3 300309320
Tee 4 269278289
Tee 5 236245256
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster182–111
Vattenhöger262288117

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
20 m
Bredd
35 m
Lutning
0,9 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
68 cm

Höjd

Tee till green: −0,1 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 16,5 till 16,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 488 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
7
Längd
488 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 464488510
Tee 2 460484506
Tee 3 438462484
Tee 4 410434456
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster262281219
Bunkervänster289315188
Bunkervänster40742574
Bunkerhöger40942573
Bunkerhöger42344360

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
46 m
Bredd
16 m
Lutning
1,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
67 cm

Höjd

Tee till green: −2,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,8 till 16,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 190 m, par 3
Par
3
Hcp
11
Längd
190 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 172190205
Tee 2 146164179
Tee 3 121139154
Tee 4 106124139

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
18 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
71 cm

Höjd

Tee till green: +1,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 15,6 till 16,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 397 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
5
Längd
397 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 385397410
Tee 2 333345358
Tee 3 289301314
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster221242164
Vattenhöger264335115
Bunkervänster30632287

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
20 m
Lutning
2,2 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
82 cm

Höjd

Tee till green: −2,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,1 till 15,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13: 423 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
423 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 407423437
Tee 2 376392406
Tee 3 341357371
Tee 4 321337351
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger143206241
Bunkerhöger33635880
Bunkerhöger36638453

Green

Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
14 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
73 cm

Höjd

Tee till green: −5,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 22,4 till 17,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14: 308 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
7
Längd
308 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 293308319
Tee 2 275290301
Tee 3 209224235
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster101–170
Bunkerhöger22623379
Bunkerhöger23524768

Green

Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
23 m
Lutning
1,5 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
39 cm

Höjd

Tee till green: −5,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 25,0 till 19,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15: 185 m, par 3
Par
3
Hcp
15
Längd
185 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 170185197
Tee 2 136151163
Tee 3 121136148
Tee 4 85100112

Green

Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
21 m
Lutning
3,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
81 cm

Höjd

Tee till green: −11,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 31,0 till 19,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16: 442 m, par 5, 6 hinder i spel
Par
5
Hcp
13
Längd
442 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 425442456
Tee 2 387404418
Tee 3 360377391
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster162177260
Bunkervänster183204239
Bunkerhöger243256192
Bunkerhöger261276173
Bunkervänster336348100
Bunkervänster35537278

Green

Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
18 m
Lutning
2,0 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
87 cm

Höjd

Tee till green: +0,9 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 17,8 till 18,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17: 369 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
3
Längd
369 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 350369388
Tee 2 329348367
Tee 3 298317336
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger102145256
Bunkerhöger30331761

Green

Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
38 m
Bredd
17 m
Lutning
2,0 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
73 cm

Höjd

Tee till green: −2,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 17,1 till 14,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18: 350 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
9
Längd
350 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 331350367
Tee 2 299318335
Tee 3 276295312
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster98–161
Vattenhöger107138224
Bunkerhöger185208150

Green

Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
36 m
Bredd
18 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
84 cm

Höjd

Tee till green: −0,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 16,9 till 16,5 meter över havet

Scorekort

Om Vallda Golf & Country Club

Adress
Vallda Golfväg 55, 434 90 Vallda
Kommun
Kungsbacka kommun
Län
Hallands län
Antal hål
18 hål
Webbplats
valldagolf.se

Karta

Karta över området runt Vallda Golf & Country Club
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten