Torrekulla Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Torrekulla Golfklubb med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
13–150
24–276
33–146
43–183
54–339
64–266
74–323
84–277
94–440
105–486
114–347
Totalt423 233

Hål 1

Hål 1: 150 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
–
Längd
150 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 132150169
Tee 2 120138157
Tee 3 86104123
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster869066

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
37 m
Bredd
28 m

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 276 m, par 4
Par
4
Hcp
–
Längd
276 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 262276290
Tee 2 229243257
Tee 3 184198212

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
19 m

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 146 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
146 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 132146159
Tee 2 116130143
Tee 3 103117130

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
7 m
Lutning
2,2 %, nedåt mot bak vänster
Höjdskillnad
68 cm

Höjd

Tee till green: −9,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 33,9 till 24,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 183 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
–
Längd
183 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 171183195
Tee 2 142154166
Tee 3 113125137
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger9111287

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
15 m
Lutning
4,0 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
69 cm

Höjd

Tee till green: −8,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 29,5 till 20,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 339 m, par 4
Par
4
Hcp
–
Längd
339 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 328339352
Tee 2 290301314
Tee 3 227238251

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
13 m
Lutning
2,9 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
42 cm

Höjd

Tee till green: −11,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 27,5 till 16,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 266 m, par 4, 6 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
266 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 253266278
Tee 2 223236248
Tee 3 194207219
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger9295173
Bunkerhöger9598170
Bunkerhöger118124146
Bunkerhöger142147122
Bunkervänster17719980
Bunkerhöger19922654

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
12 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
31 cm

Höjd

Tee till green: −5,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,4 till 13,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 323 m, par 4, 5 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
323 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 315323336
Tee 2 300308321
Tee 3 287295308
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger160165170
Bunkerhöger180181148
Bunkerhöger199207123
Bunkerhöger202205123
Bunkerhöger204206123

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
21 m
Bredd
19 m
Lutning
3,6 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
116 cm

Höjd

Tee till green: +2,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 13,6 till 16,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 277 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
277 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 262277290
Tee 2 241256269
Tee 3 209224237
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger164177108
Bunkerhöger20322267

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
18 m
Lutning
0,2 %
Höjdskillnad
45 cm

Höjd

Tee till green: −0,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,3 till 17,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 440 m, par 4, 9 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
440 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 428440452
Tee 2 367379391
Tee 3 313325337
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger166182265
Bunkerhöger249301167
Bunkervänster287296151
Bunkervänster315335121
Bunkervänster338346101
Bunkervänster35636385
Bunkerhöger35936879
Bunkervänster37838663
Bunkervänster38539353

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
17 m
Lutning
3,9 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
78 cm

Höjd

Tee till green: −5,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 23,5 till 18,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 486 m, par 5, 1 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
486 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 476486497
Tee 2 436446457
Tee 3 422432443
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster194215282

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
21 m
Bredd
20 m
Lutning
1,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
44 cm

Höjd

Tee till green: +4,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 22,7 till 27,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 347 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
347 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 335347358
Tee 2 309321332
Tee 3 300312323
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster188191158
Bunkerhöger194208146
Bunkerhöger211227129

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
20 m

Scorekort

Om Torrekulla Golfklubb

Adress
Alveredsvägen, 431 90 Mölndal
Kommun
Mölndals kommun
Län
Västra Götalands län
Antal hål
12 hål
Webbplats
torrekullagk.se

Karta

Karta över området runt Torrekulla Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten