Oxie Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Oxie Golfklubb med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
14–262
24–264
33–115
44–335
53–110
64–336
74–300
83–93
94–305
104–324
114–338
125–433
Totalt463 215

Hål 1

Hål 1: 262 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
262 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 251262272
Tee 2 220231241
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger18919474
Bunkerhöger21822446

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
21 m
Bredd
22 m
Lutning
3,1 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
63 cm

Höjd

Tee till green: −4,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 38,6 till 34,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 264 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
264 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 253264275
Tee 2 216227238
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger21321852
Bunkervänster21522052

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
19 m
Lutning
3,5 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
78 cm

Höjd

Tee till green: +5,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 33,3 till 38,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 115 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
115 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 102115128

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
18 m
Lutning
1,5 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
43 cm

Höjd

Tee till green: −4,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 37,6 till 33,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 335 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
335 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 323335346
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster173180169
Bunkervänster190196157
Bunkervänster203203144

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
14 m
Lutning
1,6 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
41 cm

Höjd

Tee till green: −3,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 31,1 till 27,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 110 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
110 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 100110119

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
18 m
Lutning
2,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
60 cm

Höjd

Tee till green: +6,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 28,3 till 35,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 336 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
336 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 325336344
Tee 2 285296304
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster167177165
Vattenhöger174204158
Bunkervänster199207134

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
17 m
Lutning
0,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
21 cm

Höjd

Tee till green: −11,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 39,7 till 28,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 300 m, par 4, 6 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
300 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 288300311
Tee 2 250262273
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger103132163
Bunkerhöger177185143
Bunkerhöger191191135
Bunkerhöger191191121
Bunkerhöger200208102
Bunkerhöger21422189

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
15 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
22 cm

Höjd

Tee till green: −0,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 28,2 till 27,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 93 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
93 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 8693101

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
15 m
Bredd
17 m
Lutning
1,8 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
37 cm

Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 27,3 till 27,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 305 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
305 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 292305317
Tee 2 253266278
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster6671241

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
10 m
Lutning
2,0 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
49 cm

Höjd

Tee till green: +1,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 27,7 till 28,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 324 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
324 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 312324336
Tee 2 257269281
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger159206149
Bunkervänster188197137

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
23 m
Lutning
3,0 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
67 cm

Höjd

Tee till green: +6,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 28,8 till 35,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 338 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
338 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 329338348
Tee 2 293302312
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger130181184
Bunkerhöger152170178
Bunkervänster163172171
Bunkervänster209221127

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
16 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
55 cm

Höjd

Tee till green: −9,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 38,6 till 29,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 433 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
433 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 423433440
Tee 2 364374381
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster157168267
Bunkerhöger212222215
Bunkerhöger34835681
Bunkervänster36937663

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
17 m
Bredd
16 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
56 cm

Höjd

Tee till green: +10,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 29,2 till 39,2 meter över havet

Scorekort

Om Oxie Golfklubb

Adress
Käglingevägen (Väg 101), 238 38 Malmö
Kommun
Malmö kommun
Län
Skåne län
Antal hål
12 hål
Webbplats
oxiegk.se

Karta

Karta över området runt Oxie Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten