Malmö Burlöv Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Malmö Burlöv Golfklubb med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
141329
2517432
347383
433213
549309
6311148
745294
8415319
9413336
104–400
114–281
124–387
133–120
145–526
154–374
164–297
173–155
185–457
1941395
20517308
2137188
2243345
2349308
244–530
255–568
263–159
274–384
Totalt1078 945

Hål 1

Hål 1: 329 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
329 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 317329342
Tee 2 256268281
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger168175157
Bunkerhöger207214116

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
26 m
Lutning
4,4 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
118 cm

Höjd

Tee till green: +1,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 3,4 till 4,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 432 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
17
Längd
432 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 423432442
Tee 2 384393403
Tee 3 356365375
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger230237202
Bunkervänster232243191
Bunkervänster34035285
Bunkervänster37438256

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
30 m
Lutning
1,2 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
31 cm

Höjd

Tee till green: −0,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 3,1 till 2,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 383 m, par 4, 5 hinder i spel
Par
4
Hcp
7
Längd
383 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 367383396
Tee 2 338354367
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster191199196
Bunkervänster215219168
Bunkervänster242250138
Vattenhöger30531275
Vattenvänster30933595

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
22 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
60 cm

Höjd

Tee till green: +0,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 3,0 till 3,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 213 m, par 3
Par
3
Hcp
3
Längd
213 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 200213220
Tee 2 133146153
Tee 3 105118125

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
20 m
Bredd
26 m
Lutning
2,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
56 cm

Höjd

Tee till green: −1,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 4,6 till 3,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 309 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
9
Längd
309 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 302309320
Tee 2 244251262
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster178194123

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
17 m
Bredd
24 m
Lutning
1,6 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
50 cm

Höjd

Tee till green: +0,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,7 till 3,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 148 m, par 3
Par
3
Hcp
11
Längd
148 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 141148156
Tee 2 114121129

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
15 m
Bredd
29 m
Lutning
2,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
44 cm

Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,9 till 3,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 294 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
5
Längd
294 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 281294307
Tee 2 249262275
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger148222100

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
20 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
35 cm

Höjd

Tee till green: +0,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 3,0 till 3,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 319 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
15
Längd
319 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 308319329
Tee 2 241252262
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger196206117

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
21 m
Bredd
17 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
37 cm

Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 3,1 till 3,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 336 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
13
Längd
336 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 321336347
Tee 2 306321332
Tee 3 266281292
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster195205136
Bunkervänster224235107

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
17 m
Lutning
1,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
32 cm

Höjd

Tee till green: +1,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,2 till 3,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 400 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
400 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 388400411
Tee 2 350362373
Tee 3 318330341
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster212220182
Bunkervänster252259143
Bunkerhöger269274131

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
23 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
53 cm

Höjd

Tee till green: +1,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 3,1 till 4,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 281 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
281 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 272281289
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger20521573
Bunkervänster22323654

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
16 m
Bredd
21 m
Lutning
2,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
44 cm

Höjd

Tee till green: −1,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 5,0 till 3,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 387 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
387 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 373387399
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster206225171
Bunkervänster254270125
Vattenhöger31932466
Vattenvänster32132485

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
20 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
53 cm

Höjd

Tee till green: −1,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 3,5 till 2,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13: 120 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
–
Längd
120 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 108120136
Tee 2 7385101
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster688568

Green

Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
18 m
Lutning
2,5 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
80 cm

Höjd

Tee till green: +0,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,6 till 3,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14: 526 m, par 5, 1 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
526 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 507526541
Tee 2 487506521
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster385408128

Green

Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
34 m
Bredd
18 m
Lutning
1,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
44 cm

Höjd

Tee till green: +0,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,6 till 3,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15: 374 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
374 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 357374389
Tee 2 331348363
Tee 3 301318333
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger110172223
Vattenhöger26730784

Green

Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
18 m
Lutning
4,6 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
119 cm

Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 4,6 till 4,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16: 297 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
297 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 281297311
Tee 2 219235249
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster163172118
Bunkervänster19620797
Bunkervänster23424360

Green

Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
16 m
Lutning
2,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
60 cm

Höjd

Tee till green: −2,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 5,7 till 3,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17: 155 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
155 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 143155169
Tee 2 114126140

Green

Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
15 m
Lutning
4,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
117 cm

Höjd

Tee till green: +1,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,5 till 3,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18: 457 m, par 5, 6 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
457 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 447457470
Tee 2 367377390
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger182196270
Bunkerhöger208219245
Bunkervänster245253208
Bunkervänster260272191
Vattenhöger318371117
Vattenvänster328370111

Green

Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
31 m
Lutning
0,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
25 cm

Höjd

Tee till green: −3,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 7,4 till 3,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 19

Hål 19: 395 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
395 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 380395410
Tee 2 348363378
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster227241163
Bunkervänster266279126

Green

Greenen på hål 19, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
18 m
Lutning
1,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
54 cm

Höjd

Tee till green: +0,1 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 3,8 till 3,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 20

Hål 20: 308 m, par 5, 3 hinder i spel
Par
5
Hcp
17
Längd
308 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 299308319
Tee 2 272281292
Tee 3 241250261
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger200208100
Bunkerhöger22923769
Bunkervänster26126845

Green

Greenen på hål 20, sedd från fairway
Djup
20 m
Bredd
28 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
35 cm

Höjd

Tee till green: +3,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 4,7 till 8,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 21

Hål 21: 188 m, par 3
Par
3
Hcp
7
Längd
188 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 178188200
Tee 2 150160172
Tee 3 144154166

Green

Greenen på hål 21, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
28 m
Lutning
1,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
47 cm

Höjd

Tee till green: −0,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 3,7 till 3,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 22

Hål 22: 345 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
3
Längd
345 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 330345359
Tee 2 318333347
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster188203139
Bunkervänster224243116
Bunkerhöger231246110

Green

Greenen på hål 22, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
24 m
Lutning
0,1 %
Höjdskillnad
20 cm

Höjd

Tee till green: +4,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 3,5 till 8,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 23

Hål 23: 308 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
9
Längd
308 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 294308322
Tee 2 264278292
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger22123778
Bunkervänster24625358

Green

Greenen på hål 23, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
22 m
Lutning
2,8 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
79 cm

Höjd

Tee till green: −3,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 8,5 till 4,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 24

Hål 24: 530 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
530 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 512530547
Tee 2 472490507
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger6571464
Bunkervänster230245292
Bunkervänster45247077

Green

Greenen på hål 24, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
18 m
Lutning
0,1 %
Höjdskillnad
34 cm

Höjd

Tee till green: −0,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 5,7 till 5,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 25

Hål 25: 568 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
568 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 551568583
Tee 2 518535550
Tee 3 482499514
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger195210339
Bunkerhöger227246312
Bunkerhöger432461120
Bunkervänster453459120

Green

Greenen på hål 25, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
18 m
Lutning
1,5 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
59 cm

Höjd

Tee till green: 0,0 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 5,9 till 5,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 26

Hål 26: 159 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
159 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 146159172
Tee 2 117130143
Tee 3 99112125

Green

Greenen på hål 26, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
24 m
Lutning
2,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
62 cm

Höjd

Tee till green: +0,1 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 5,3 till 5,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 27

Hål 27: 384 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
384 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 368384398
Tee 2 313329343
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger201217168
Bunkervänster234251145
Bunkervänster31633259

Green

Greenen på hål 27, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
18 m
Lutning
1,8 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
49 cm

Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 4,6 till 4,9 meter över havet

Scorekort

Om Malmö Burlöv Golfklubb

Adress
Segesvängen 5, 212 27 Malmö
Kommun
Malmö kommun
Län
Skåne län
Antal hål
27 hål
Webbplats
malmoburlovgk.com

Karta

Karta över området runt Malmö Burlöv Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten