Ljunghusens Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Ljunghusens Golfklubb med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
1415325
241409
347332
435183
542421
6517447
743407
844418
936171
1044423
1132159
12515512
1341350
1459499
1546352
1635166
1745344
1857571
195–415
20––333
21––156
22––441
23––369
24––266
25––127
26––314
27––149
Totalt–9 059

Hål 1

Hål 1: 325 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
15
Längd
325 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 309325339
Tee 2 275291305
Tee 3 237253267
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger21722392
Bunkerhöger25526269

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
15 m
Lutning
2,9 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
75 cm

Höjd

Tee till green: +1,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 1,8 till 3,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 409 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
409 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 393409424
Tee 2 385401416
Tee 3 377393408
Tee 4 338354369
Tee 5 317333348
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger204213189
Bunkervänster260263153
Vattenhöger32134079
Vattenvänster34737156

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
28 m
Lutning
0,5 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
22 cm

Höjd

Tee till green: −0,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 3,6 till 3,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 332 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
7
Längd
332 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 316332347
Tee 2 280296311
Tee 3 268284299
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster217223116
Bunkervänster220225112
Bunkerhöger220226111

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
27 m
Lutning
1,5 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
48 cm

Höjd

Tee till green: −0,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 3,5 till 3,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 183 m, par 3
Par
3
Hcp
5
Längd
183 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 166183195
Tee 2 130147159
Tee 3 110127139

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
26 m
Lutning
1,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
52 cm

Höjd

Tee till green: −0,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 3,9 till 3,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 421 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
421 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 404421439
Tee 2 400417435
Tee 3 377394412
Tee 4 349366384
Tee 5 324341359
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger185249201
Bunkervänster252254178
Bunkervänster254259168
Bunkervänster263268159

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
23 m
Lutning
0,9 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
48 cm

Höjd

Tee till green: +0,9 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,4 till 3,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 447 m, par 5, 7 hinder i spel
Par
5
Hcp
17
Längd
447 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 425447464
Tee 2 378400417
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster214234216
Vattenhöger224243223
Vattenhöger240293175
Bunkervänster241248202
Bunkervänster266273177
Bunkervänster282289160
Bunkervänster39440154

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
39 m
Bredd
17 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
53 cm

Höjd

Tee till green: −0,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 3,0 till 2,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 407 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
3
Längd
407 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 390407424
Tee 2 336353370
Tee 3 272289306
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster152158253
Vattenhöger273–112
Vattenvänster274282139
Vattenhöger30237266

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
34 m
Bredd
26 m
Lutning
0,7 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
32 cm

Höjd

Tee till green: +0,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,4 till 2,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 418 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
4
Längd
418 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 403418436
Tee 2 363378396
Tee 3 332347365
Tee 4 300315333
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger268274151
Bunkerhöger300305121

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
26 m
Lutning
0,9 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
31 cm

Höjd

Tee till green: −0,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,8 till 2,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 171 m, par 3
Par
3
Hcp
6
Längd
171 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 156171184
Tee 2 119134147
Tee 3 114129142
Tee 4 92107120

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
18 m
Lutning
0,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
34 cm

Höjd

Tee till green: −0,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,8 till 1,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 423 m, par 4, 5 hinder i spel
Par
4
Hcp
4
Längd
423 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 406423441
Tee 2 391408426
Tee 3 360377395
Tee 4 306323341
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger211219215
Bunkerhöger214221211
Bunkervänster237253178
Bunkervänster260267162
Bunkerhöger276283145

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
14 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
53 cm

Höjd

Tee till green: +0,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 2,3 till 2,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 159 m, par 3
Par
3
Hcp
2
Längd
159 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 145159172
Tee 2 122136149
Tee 3 7589102

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
26 m
Lutning
1,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
38 cm

Höjd

Tee till green: −1,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 3,8 till 2,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 512 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
15
Längd
512 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 496512529
Tee 2 458474491
Tee 3 428444461
Tee 4 399415432
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger198–208
Vattenhöger302330198
Vattenvänster332380155
Vattenvänster384416112

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
20 m
Lutning
0,2 %
Höjdskillnad
13 cm

Höjd

Tee till green: −0,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,1 till 1,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13: 350 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
350 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 337350363
Tee 2 299312325
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster215223133
Bunkervänster238246109

Green

Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
22 m
Lutning
0,9 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
27 cm

Höjd

Tee till green: −1,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,7 till 1,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14: 499 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
9
Längd
499 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 483499516
Tee 2 459475492
Tee 3 433449466
Tee 4 374390407
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster136165337
Vattenvänster171–280
Vattenvänster234288234
Vattenhöger43944866
Bunkervänster44845454

Green

Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
27 m
Lutning
1,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
46 cm

Höjd

Tee till green: −0,1 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 2,1 till 2,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15: 352 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
352 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 331352370
Tee 2 315336354
Tee 3 286307325
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster93158235
Bunkerhöger218227136
Bunkerhöger249256100

Green

Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
39 m
Bredd
19 m
Lutning
1,5 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
47 cm

Höjd

Tee till green: −0,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,3 till 1,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16: 166 m, par 3
Par
3
Hcp
5
Längd
166 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 148166184
Tee 2 126144162
Tee 3 106124142
Tee 4 6684102

Green

Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
36 m
Bredd
18 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
71 cm

Höjd

Tee till green: +0,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 1,2 till 1,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17: 344 m, par 4, 5 hinder i spel
Par
4
Hcp
5
Längd
344 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 332344356
Tee 2 305317329
Tee 3 280292304
Tee 4 249261273
Tee 5 212224236
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster174–111
Vattenvänster199–87
Vattenhöger202262129
Bunkerhöger27327772
Bunkerhöger29329652

Green

Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
13 m
Lutning
2,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
41 cm

Höjd

Tee till green: −0,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,2 till 1,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18: 571 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
7
Längd
571 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 553571590
Tee 2 491509528
Tee 3 425443462
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster280285257
Bunkervänster289294246
Bunkervänster300306234
Vattenvänster47651492

Green

Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
37 m
Bredd
22 m
Lutning
1,7 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
50 cm

Höjd

Tee till green: 0,0 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 1,9 till 1,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 19

Hål 19: 415 m, par 5
Par
5
Hcp
–
Längd
415 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 394415433
Tee 2 378399417

Green

Greenen på hål 19, sedd från fairway
Djup
40 m
Bredd
15 m
Lutning
1,6 %, nedåt mot bak
Höjdskillnad
60 cm

Höjd

Tee till green: 0,0 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 1,4 till 1,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 20

Hål 20: 333 m, 2 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
333 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 321333346
Tee 2 305317330
Tee 3 258270283
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster184189148
Bunkervänster209214124

Green

Greenen på hål 20, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
25 m
Lutning
1,0 %, nedåt mot bak vänster
Höjdskillnad
31 cm

Höjd

Tee till green: −0,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,3 till 2,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 21

Hål 21: 156 m
Par
–
Hcp
–
Längd
156 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 137156171

Green

Greenen på hål 21, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
13 m
Lutning
1,8 %, nedåt mot bak vänster
Höjdskillnad
43 cm

Höjd

Tee till green: −0,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,0 till 1,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 22

Hål 22: 441 m, 2 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
441 m
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger190195250
Bunkerhöger36437075

Green

Greenen på hål 22, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
21 m
Lutning
0,2 %
Höjdskillnad
7 cm

Höjd

Tee till green: −1,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,2 till 1,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 23

Hål 23: 369 m, 6 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
369 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 352369383
Tee 2 314331345
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster158167208
Bunkervänster184196180
Bunkervänster213222154
Bunkervänster28128687
Bunkervänster29630569
Bunkervänster31332252

Green

Greenen på hål 23, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
21 m
Lutning
1,5 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
65 cm

Höjd

Tee till green: −0,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 2,0 till 1,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 24

Hål 24: 266 m
Par
–
Hcp
–
Längd
266 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 252266280
Tee 2 208222236

Green

Greenen på hål 24, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
18 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
41 cm

Höjd

Tee till green: −0,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 1,2 till 0,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 25

Hål 25: 127 m
Par
–
Hcp
–
Längd
127 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 109127143

Green

Greenen på hål 25, sedd från fairway
Djup
34 m
Bredd
17 m
Lutning
0,7 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
24 cm

Höjd

Tee till green: −0,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 1,2 till 0,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 26

Hål 26: 314 m, 2 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
314 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 297314329
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster6389237
Bunkervänster7786232

Green

Greenen på hål 26, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
19 m
Lutning
1,6 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
47 cm

Höjd

Tee till green: +0,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 0,9 till 1,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 27

Hål 27: 149 m
Par
–
Hcp
–
Längd
149 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 134149164

Green

Greenen på hål 27, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
14 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
45 cm

Höjd

Tee till green: 0,0 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 1,3 till 1,3 meter över havet

Scorekort

Om Ljunghusens Golfklubb

Adress
Kinells väg, 236 42 Höllviken
Kommun
Vellinge kommun
Län
Skåne län
Antal hål
27 hål
Webbplats
ljgk.se
Ljunghusen golf - panoramio
Foto: Fanny S Forsdik, CC BY-SA 3.0
Ljunghusen golf - panoramio (1)
Foto: Fanny S Forsdik, CC BY-SA 3.0
0050Skanörs Ljung
Foto: LGfoto, CC BY-SA 4.0

Karta

Karta över området runt Ljunghusens Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten