Troxhammar Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Troxhammar Golfklubb med hålens nummer vid utslagen

Slinga A

Scorekort, Slinga A
HålParHcpLängd (m)
145310
2513421
349310
4317161
553468
647310
7315152
851507
9411337
1048331
11318147
1244368
13316142
14512458
1552466
16410360
17314168
1846313
Ut372 976
In352 753
Totalt725 729

Hål 1

Hål 1, Slinga A: 310 m, par 4
Par
4
Hcp
5
Längd
310 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –310–
Höjd

Tee till green: −5,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 11,7 till 6,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga A: 421 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
13
Längd
421 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –421–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger6490332
Bunkervänster203219206
Bunkervänster234244180
Bunkerhöger36236856
Bunkerhöger37037549
Höjd

Tee till green: +8,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 5,3 till 13,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga A: 310 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
9
Längd
310 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –310–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger168181135
Bunkervänster197210111
Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 18,6 till 18,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga A: 161 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
17
Längd
161 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –161–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster12813433
Höjd

Tee till green: −1,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 21,9 till 20,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5, Slinga A: 468 m, par 5, 1 hinder i spel
Par
5
Hcp
3
Längd
468 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –468–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster314350132
Höjd

Tee till green: −7,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 20,9 till 13,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6, Slinga A: 310 m, par 4
Par
4
Hcp
7
Längd
310 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –310–
Höjd

Tee till green: +5,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 8,4 till 13,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7, Slinga A: 152 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
15
Längd
152 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –152–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster10913032
Höjd

Tee till green: −10,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,5 till 7,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8, Slinga A: 507 m, par 5, 1 hinder i spel
Par
5
Hcp
1
Längd
507 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –507–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger123135378
Höjd

Tee till green: −4,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 8,6 till 4,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9, Slinga A: 337 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
11
Längd
337 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –337–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster169222143
Bunkerhöger181206147
Höjd

Tee till green: +4,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 4,5 till 9,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10, Slinga A: 331 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
8
Längd
331 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –331–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster29730533
Bunkerhöger30230932
Höjd

Tee till green: −3,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 10,3 till 6,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11, Slinga A: 147 m, par 3
Par
3
Hcp
18
Längd
147 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –147–
Höjd

Tee till green: −0,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 6,1 till 5,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12, Slinga A: 368 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
4
Längd
368 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –368–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger178195180
Höjd

Tee till green: −0,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 5,5 till 5,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13, Slinga A: 142 m, par 3
Par
3
Hcp
16
Längd
142 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –142–
Höjd

Tee till green: −0,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 4,5 till 4,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14, Slinga A: 458 m, par 5, 6 hinder i spel
Par
5
Hcp
12
Längd
458 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –458–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster86101348
Bunkerhöger191201237
Bunkerhöger230245204
Bunkerhöger236248200
Bunkerhöger257273177
Bunkervänster43645711
Höjd

Tee till green: +5,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 4,6 till 9,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15, Slinga A: 466 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
2
Längd
466 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –466–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster193219259
Bunkerhöger41542250
Höjd

Tee till green: +2,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 17,8 till 20,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16, Slinga A: 360 m, par 4
Par
4
Hcp
10
Längd
360 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –360–
Höjd

Tee till green: −10,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 22,3 till 12,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17, Slinga A: 168 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
14
Längd
168 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –168–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster13014133
Höjd

Tee till green: −11,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 22,2 till 10,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18, Slinga A: 313 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
313 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –313–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger28230622
Höjd

Tee till green: −0,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 9,6 till 9,0 meter över havet

Scorekort

Slinga B

Scorekort, Slinga B
HålParHcpLängd (m)
1411294
245361
3317120
443326
5315163
649284
731493
848356
942312
10318132
1146265
12512486
Totalt453 192

Hål 1

Hål 1, Slinga B: 294 m, par 4
Par
4
Hcp
11
Längd
294 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 –294–
Tee 2 –248–
Höjd

Tee till green: −6,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,8 till 12,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga B: 361 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
5
Längd
361 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 –361–
Tee 2 –329–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger33234528
Höjd

Tee till green: −5,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 19,8 till 14,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga B: 120 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
17
Längd
120 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –120–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger9711019
Höjd

Tee till green: +4,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 13,3 till 18,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga B: 326 m, par 4
Par
4
Hcp
3
Längd
326 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –326–
Höjd

Tee till green: +4,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 22,1 till 26,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5, Slinga B: 163 m, par 3
Par
3
Hcp
15
Längd
163 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –163–
Höjd

Tee till green: −2,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 23,5 till 21,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6, Slinga B: 284 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
9
Längd
284 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –284–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger23224544
Bunkervänster25226226
Höjd

Tee till green: +6,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 18,4 till 25,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7, Slinga B: 93 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
14
Längd
93 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –93–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger707621
Höjd

Tee till green: −3,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 30,7 till 27,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8, Slinga B: 356 m, par 4
Par
4
Hcp
8
Längd
356 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –356–
Höjd

Tee till green: −8,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 23,0 till 14,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9, Slinga B: 312 m, par 4
Par
4
Hcp
2
Längd
312 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –312–
Höjd

Tee till green: +7,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 15,2 till 23,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10, Slinga B: 132 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
18
Längd
132 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –132–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger10111427
Höjd

Tee till green: +2,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 22,5 till 24,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11, Slinga B: 265 m, par 4
Par
4
Hcp
6
Längd
265 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –265–
Höjd

Tee till green: −11,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 34,5 till 22,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12, Slinga B: 486 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
12
Längd
486 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –486–
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster198244258
Bunkervänster300310184
Bunkervänster318330168
Bunkervänster338352151
Bunkerhöger45546430
Höjd

Tee till green: −0,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 17,7 till 17,3 meter över havet

Scorekort

Slinga C

Scorekort, Slinga C
HålParHcpLängd (m)
13–73
23–68
33–75
43–61
Totalt12277

Hål 1

Hål 1, Slinga C: 73 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
73 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –73–
Höjd

Tee till green: +2,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 12,0 till 14,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga C: 68 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
68 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –68–
Höjd

Tee till green: −2,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 15,4 till 13,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga C: 75 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
75 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –75–
Höjd

Tee till green: −1,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 10,3 till 8,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga C: 61 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
61 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee –61–
Höjd

Tee till green: +1,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 8,7 till 10,0 meter över havet

Scorekort

Om Troxhammar Golfklubb

Kommun
Ekerö kommun
Län
Stockholms län

Golfbanor i närheten