Stockholms Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Stockholms Golfklubb med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
1412337
246367
342373
4316159
548262
6314173
744316
8410304
931892
1059511
1145265
12313178
1353466
14317136
1541342
16315154
17517422
18411352
Ut332 383
In362 826
Totalt695 209

Hål 1

Hål 1: 337 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
12
Längd
337 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 326337349
Tee 2 300311323
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger230239107
Bunkerhöger24025095
Bunkerhöger24725388
Bunkerhöger25127974

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
16 m
Lutning
4,9 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
96 cm

Höjd

Tee till green: +14,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 16,6 till 30,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 367 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
367 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 348367385
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger179188185
Bunkerhöger193214164
Bunkervänster30631963

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
37 m
Bredd
29 m
Lutning
3,3 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
107 cm

Höjd

Tee till green: −15,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 33,1 till 17,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 373 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
373 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 358373387
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster6875305
Bunkervänster31131958

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
24 m
Lutning
4,7 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
109 cm

Höjd

Tee till green: +5,9 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 24,6 till 30,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 159 m, par 3
Par
3
Hcp
16
Längd
159 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 145159172
Tee 2 125139152
Tee 3 105119132

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
16 m
Lutning
2,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
44 cm

Höjd

Tee till green: −13,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 38,8 till 25,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 262 m, par 4
Par
4
Hcp
8
Längd
262 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 249262275
Tee 2 191204217

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
17 m
Lutning
3,3 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
56 cm

Höjd

Tee till green: +5,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 26,1 till 31,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 173 m, par 3
Par
3
Hcp
14
Längd
173 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 160173186
Tee 2 151164177
Tee 3 134147160
Tee 4 129142155

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
17 m
Lutning
1,6 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
48 cm

Höjd

Tee till green: −5,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 35,4 till 29,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 316 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
4
Längd
316 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 299316334
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster112119191
Bunkervänster123128181

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
13 m
Lutning
5,0 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
131 cm

Höjd

Tee till green: +9,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 25,7 till 34,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 304 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
10
Längd
304 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 289304316
Tee 2 268283295
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger25826444

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
14 m
Lutning
1,7 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
41 cm

Höjd

Tee till green: −9,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 37,0 till 27,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 92 m, par 3
Par
3
Hcp
18
Längd
92 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 7892108

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
21 m
Lutning
5,9 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
168 cm

Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 22,5 till 22,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 511 m, par 5, 1 hinder i spel
Par
5
Hcp
9
Längd
511 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 495511526
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger47147746

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
16 m
Lutning
3,6 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
69 cm

Höjd

Tee till green: +1,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 21,4 till 22,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 265 m, par 4
Par
4
Hcp
5
Längd
265 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 251265279
Tee 2 248262276

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
16 m
Lutning
2,4 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
48 cm

Höjd

Tee till green: +9,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 24,4 till 34,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 178 m, par 3, 4 hinder i spel
Par
3
Hcp
13
Längd
178 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 167178189
Tee 2 143154165
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster12613551
Bunkervänster13113842
Bunkerhöger13414140
Bunkerhöger13714541

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
15 m
Lutning
3,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
75 cm

Höjd

Tee till green: −10,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 29,3 till 19,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13: 466 m, par 5
Par
5
Hcp
3
Längd
466 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 451466482
Tee 2 446461477
Tee 3 388403419

Green

Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
23 m
Lutning
5,3 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
152 cm

Höjd

Tee till green: +3,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 18,8 till 22,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14: 136 m, par 3
Par
3
Hcp
17
Längd
136 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 120136151

Green

Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
16 m
Lutning
2,6 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
58 cm

Höjd

Tee till green: −13,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 16,2 till 2,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15: 342 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
342 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 329342354
Tee 2 297310322
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger175181165
Bunkerhöger177189159

Green

Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
18 m
Lutning
5,0 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
113 cm

Höjd

Tee till green: +3,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 9,3 till 12,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16: 154 m, par 3
Par
3
Hcp
15
Längd
154 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 137154169

Green

Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
13 m
Lutning
5,3 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
78 cm

Höjd

Tee till green: −3,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 16,8 till 13,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17: 422 m, par 5, 8 hinder i spel
Par
5
Hcp
17
Längd
422 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 419422433
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger131146283
Bunkerhöger146150273
Bunkerhöger155163262
Bunkervänster174190235
Bunkerhöger183191236
Bunkerhöger256268162
Bunkervänster287300125
Bunkerhöger36838150

Green

Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
14 m
Bredd
42 m
Lutning
3,5 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
109 cm

Höjd

Tee till green: +7,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 4,9 till 12,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18: 352 m, par 4, 9 hinder i spel
Par
4
Hcp
11
Längd
352 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 334352365
Tee 2 297315328
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger98111247
Bunkervänster110116242
Bunkervänster112117239
Bunkervänster125137224
Bunkerhöger175185172
Bunkerhöger205212145
Bunkerhöger217221135
Bunkerhöger222236125
Bunkervänster29830853

Green

Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
21 m
Lutning
3,9 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
97 cm

Höjd

Tee till green: −3,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 10,7 till 6,9 meter över havet

Scorekort

Om Stockholms Golfklubb

Adress
Kevinge Strand 22, 182 57 Danderyd
Kommun
Danderyds kommun
Län
Stockholms län
Antal hål
18 hål
Webbplats
stockholmsgolfklubb.se
Kevinge, Stockholms GK, april 2020a
Foto: HolgerEllgaard, CC BY-SA 4.0

Karta

Karta över området runt Stockholms Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten