Stenungsund Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Stenungsund Golfklubb med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
156499
2318145
3410335
454485
542383
6316135
7514519
8312204
948340
10415302
1143429
12313162
1349364
1457510
15317162
1641450
1745368
18511508
Ut363 045
In363 255
Totalt726 300

Hål 1

Hål 1: 499 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
6
Längd
499 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 478499519
Tee 2 452473493
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger182191306
Bunkervänster220230271
Bunkerhöger388399111
Bunkervänster40541492
Bunkervänster43143765

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
41 m
Bredd
30 m
Lutning
2,9 %, nedåt mot bak vänster
Höjdskillnad
104 cm

Höjd

Tee till green: −4,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 20,2 till 16,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 145 m, par 3
Par
3
Hcp
18
Längd
145 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 123145167
Tee 2 109131153
Tee 3 85107129

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
44 m
Bredd
28 m
Lutning
3,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
135 cm

Höjd

Tee till green: +2,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 15,5 till 17,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 335 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
10
Längd
335 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 318335353
Tee 2 308325343
Tee 3 290307325
Tee 4 262279297
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster172182170
Bunkervänster203203138
Bunkervänster220230114

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
31 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
94 cm

Höjd

Tee till green: −3,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,6 till 14,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 485 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
4
Längd
485 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 471485499
Tee 2 456470484
Tee 3 443457471
Tee 4 397411425
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster212220267
Bunkerhöger262272219
Bunkerhöger307316173
Bunkervänster354363124
Bunkervänster41242270

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
42 m
Lutning
1,1 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
37 cm

Höjd

Tee till green: +3,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 12,6 till 15,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 383 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
383 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 360383403
Tee 2 337360380
Tee 3 325348368
Tee 4 261284304
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger165–160
Bunkervänster32433355

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
43 m
Bredd
27 m
Lutning
7,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
307 cm

Höjd

Tee till green: +2,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 17,1 till 19,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 135 m, par 3
Par
3
Hcp
16
Längd
135 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 113135156
Tee 2 6688109

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
43 m
Bredd
32 m
Lutning
6,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
251 cm

Höjd

Tee till green: −0,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 12,5 till 11,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 519 m, par 5, 6 hinder i spel
Par
5
Hcp
14
Längd
519 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 502519536
Tee 2 480497514
Tee 3 452469486
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger200208322
Bunkervänster201210312
Bunkerhöger269278247
Bunkervänster280289235
Bunkerhöger323334192
Bunkervänster43344285

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
34 m
Bredd
35 m
Lutning
0,6 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
50 cm

Höjd

Tee till green: +3,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 16,9 till 20,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 204 m, par 3, 2 hinder i spel
Par
3
Hcp
12
Längd
204 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 182204227
Tee 2 171193216
Tee 3 140162185
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger13113872
Bunkerhöger15215856

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
45 m
Bredd
30 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
77 cm

Höjd

Tee till green: −1,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 20,2 till 19,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 340 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
8
Längd
340 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 318340362
Tee 2 303325347
Tee 3 264286308
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger184187161
Bunkerhöger208217130

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
44 m
Bredd
33 m
Lutning
4,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
213 cm

Höjd

Tee till green: +2,9 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 17,2 till 20,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 302 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
15
Längd
302 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 283302320
Tee 2 270289307
Tee 3 266285303
Tee 4 234253271
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger183186127
Bunkerhöger20521499
Bunkerhöger23524268

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
37 m
Bredd
35 m
Lutning
2,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
103 cm

Höjd

Tee till green: +0,2 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 20,8 till 21,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 429 m, par 4, 5 hinder i spel
Par
4
Hcp
3
Längd
429 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 407429451
Tee 2 393415437
Tee 3 386408430
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger191199219
Bunkervänster209209234
Bunkervänster229240197
Bunkervänster254263171
Bunkervänster35536569

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
44 m
Bredd
28 m
Lutning
1,7 %, nedåt mot bak vänster
Höjdskillnad
63 cm

Höjd

Tee till green: −3,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 20,4 till 17,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 162 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
13
Längd
162 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 140162184
Tee 2 128150172
Tee 3 118140162
Tee 4 108130152
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger6413080

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
44 m
Bredd
30 m
Lutning
2,7 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
97 cm

Höjd

Tee till green: +1,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 15,6 till 17,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13: 364 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
9
Längd
364 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 346364381
Tee 2 337355372
Tee 3 286304321
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger156166203
Bunkervänster32233246

Green

Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
34 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
93 cm

Höjd

Tee till green: −2,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 19,9 till 17,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14: 510 m, par 5, 3 hinder i spel
Par
5
Hcp
7
Längd
510 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 489510531
Tee 2 474495516
Tee 3 469490511
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger159–313
Bunkervänster214227290
Vattenhöger317388164

Green

Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
42 m
Bredd
29 m
Lutning
1,8 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
64 cm

Höjd

Tee till green: −2,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,1 till 15,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15: 162 m, par 3
Par
3
Hcp
17
Längd
162 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 139162184
Tee 2 134157179
Tee 3 103126148

Green

Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
45 m
Bredd
31 m
Lutning
2,7 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
104 cm

Höjd

Tee till green: −0,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 15,7 till 15,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16: 450 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
450 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 427450471
Tee 2 407430451
Tee 3 397420441
Tee 4 360383404
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger174182266
Bunkerhöger221229223
Bunkerhöger259266185
Bunkervänster37838669

Green

Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
44 m
Bredd
28 m
Lutning
1,7 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
89 cm

Höjd

Tee till green: +5,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 14,6 till 19,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17: 368 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
5
Längd
368 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 346368390
Tee 2 340362384
Tee 3 337359381
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster157166207
Bunkerhöger180187185

Green

Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
44 m
Bredd
27 m
Lutning
4,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
144 cm

Höjd

Tee till green: −8,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 19,3 till 11,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18: 508 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
11
Längd
508 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 486508529
Tee 2 479501522
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster182192311
Bunkerhöger265274235
Bunkerhöger344353156
Bunkerhöger388402112

Green

Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
43 m
Bredd
27 m
Lutning
0,8 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
55 cm

Höjd

Tee till green: +4,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 16,0 till 20,5 meter över havet

Scorekort

Om Stenungsund Golfklubb

Adress
Lundby 205, 444 93 Spekeröd
Kommun
Stenungsunds kommun
Län
Västra Götalands län
Antal hål
18 hål
Webbplats
stenungsundsgk.se

Karta

Karta över området runt Stenungsund Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten