Österåkers Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Österåkers Golfklubb med hålens nummer vid utslagen

Slinga A

Scorekort, Slinga A
HålParHcpLängd (m)
14–375
24–348
34–327
43–161
55–515
64–403
73–217
85–531
94–453
104–413
113–131
124–483
135–520
144–415
153–183
164–248
174–359
185–495
Ut363 330
In363 247
Totalt726 577

Hål 1

Hål 1, Slinga A: 375 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
375 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 360375389
Tee 2 323338352
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger214231151
Bunkerhöger231244137
Green
Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
21 m
Lutning
2,6 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
57 cm
Höjd

Tee till green: −0,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 11,7 till 10,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga A: 348 m, par 4
Par
4
Hcp
–
Längd
348 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 335348359
Tee 2 315328339
Tee 3 282295306
Green
Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
15 m
Lutning
1,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
55 cm
Höjd

Tee till green: −0,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 11,1 till 10,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga A: 327 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
327 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 312327338
Tee 2 281296307
Tee 3 259274285
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster210230112
Bunkervänster23424789
Green
Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
21 m
Lutning
1,1 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
33 cm
Höjd

Tee till green: −2,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 10,2 till 7,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga A: 161 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
161 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 146161176
Tee 2 132147162
Tee 3 121136151
Green
Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
21 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
63 cm
Höjd

Tee till green: −0,2 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 7,7 till 7,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5, Slinga A: 515 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
515 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 508515523
Tee 2 481488496
Tee 3 473480488
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger347363139
Bunkervänster43343981
Bunkerhöger43544082
Bunkervänster47147842
Green
Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
15 m
Bredd
29 m
Lutning
2,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
58 cm
Höjd

Tee till green: +0,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 9,3 till 9,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6, Slinga A: 403 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
403 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 389403416
Tee 2 386400413
Tee 3 371385398
Tee 4 334348361
Tee 5 321335348
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster299314101
Bunkerhöger30931791
Bunkervänster31532584
Bunkervänster31532982
Green
Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
14 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
59 cm
Höjd

Tee till green: −0,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 10,4 till 9,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7, Slinga A: 217 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
217 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 203217231
Tee 2 160174188
Tee 3 149163177
Tee 4 130144158
Tee 5 99113127
Tee 6 7589103
Green
Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
18 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
52 cm
Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 10,1 till 10,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8, Slinga A: 531 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
531 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 517531546
Tee 2 480494509
Tee 3 460474489
Tee 4 426440455
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster256273262
Bunkervänster283300225
Bunkerhöger296317206
Bunkerhöger45046269
Green
Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
19 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
43 cm
Höjd

Tee till green: +0,2 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 9,7 till 9,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9, Slinga A: 453 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
453 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 442453464
Tee 2 397408419
Tee 3 376387398
Tee 4 365376387
Tee 5 362373384
Tee 6 324335346
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger300313154
Bunkerhöger307317144
Bunkervänster323336119
Green
Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
19 m
Lutning
3,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
53 cm
Höjd

Tee till green: −18,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 26,7 till 8,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10, Slinga A: 413 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
413 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 400413423
Tee 2 396409419
Tee 3 380393403
Tee 4 352365375
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster247264157
Green
Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
21 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
38 cm
Höjd

Tee till green: −0,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 11,5 till 10,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11, Slinga A: 131 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
131 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 121131139
Tee 2 116126134
Tee 3 112122130
Tee 4 94104112
Green
Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
17 m
Bredd
15 m
Lutning
0,4 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
22 cm
Höjd

Tee till green: +0,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 11,1 till 11,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12, Slinga A: 483 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
483 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 467483495
Tee 2 430446458
Tee 3 411427439
Tee 4 381397409
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger170184293
Bunkerhöger187202277
Bunkervänster310316176
Bunkervänster318332158
Green
Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
18 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
61 cm
Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 11,0 till 11,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13, Slinga A: 520 m, par 5, 3 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
520 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 511520530
Tee 2 496505515
Tee 3 482491501
Tee 4 448457467
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger245260282
Bunkerhöger260267263
Bunkerhöger46347254
Green
Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
18 m
Bredd
21 m
Lutning
2,0 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
58 cm
Höjd

Tee till green: −1,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 11,2 till 10,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14, Slinga A: 415 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
415 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 402415424
Tee 2 380393402
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger248262154
Bunkervänster283288139
Green
Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
19 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
56 cm
Höjd

Tee till green: +1,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 9,9 till 11,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15, Slinga A: 183 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
183 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 167183195
Tee 2 150166178
Tee 3 135151163
Tee 4 103119131
Green
Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
14 m
Lutning
0,8 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
24 cm
Höjd

Tee till green: −9,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,8 till 9,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16, Slinga A: 248 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
248 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 240248259
Tee 2 221229240
Tee 3 201209220
Tee 4 180188199
Tee 5 160168179
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster18018666
Bunkerhöger18819856
Green
Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
23 m
Lutning
3,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
64 cm
Höjd

Tee till green: +7,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 11,0 till 18,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17, Slinga A: 359 m, par 4
Par
4
Hcp
–
Längd
359 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 344359374
Tee 2 321336351
Green
Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
10 m
Lutning
3,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
51 cm
Höjd

Tee till green: −9,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 32,8 till 22,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18, Slinga A: 495 m, par 5, 7 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
495 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 487495509
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger7582416
Vattenvänster214–222
Bunkerhöger241249250
Bunkerhöger249259241
Bunkervänster307314187
Bunkervänster39840697
Bunkervänster40641488
Green
Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
22 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
53 cm
Höjd

Tee till green: −22,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 29,7 till 7,7 meter över havet

Scorekort

Slinga B

Scorekort, Slinga B
HålParHcpLängd (m)
15–487
24–319
34–310
43–176
54–474
65–488
73–153
84–430
94–322
104–333
114–390
124–371
135–485
143–158
154–366
164–364
173–167
185–549
Ut363 159
In363 183
Totalt726 342

Hål 1

Hål 1, Slinga B: 487 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
487 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 477487497
Tee 2 459469479
Tee 3 416426436
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster125–245
Vattenhöger218276250
Bunkerhöger289293195
Bunkerhöger302307182
Bunkerhöger38839198
Green
Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
21 m
Lutning
4,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
86 cm
Höjd

Tee till green: +3,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 12,0 till 15,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga B: 319 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
319 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 308319329
Tee 2 285296306
Tee 3 268279289
Tee 4 243254264
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger28228641
Green
Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
22 m
Lutning
2,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
42 cm
Höjd

Tee till green: −10,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 21,6 till 11,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga B: 310 m, par 4
Par
4
Hcp
–
Längd
310 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 299310321
Tee 2 265276287
Tee 3 229240251
Green
Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
25 m
Lutning
3,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
69 cm
Höjd

Tee till green: +0,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 13,9 till 14,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga B: 176 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
176 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 155176193
Tee 2 137158175
Tee 3 124145162
Green
Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
39 m
Bredd
22 m
Lutning
2,6 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
58 cm
Höjd

Tee till green: −16,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 21,2 till 4,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5, Slinga B: 474 m, par 4, 7 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
474 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 460474487
Tee 2 418432445
Tee 3 380394407
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster197200271
Bunkervänster225228244
Bunkervänster268272199
Bunkervänster318322156
Bunkervänster342345132
Bunkervänster349354127
Bunkervänster364370108
Green
Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
21 m
Lutning
0,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
25 cm
Höjd

Tee till green: −11,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 16,3 till 5,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6, Slinga B: 488 m, par 5, 8 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
488 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 474488501
Tee 2 461475488
Tee 3 452466479
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster126133354
Bunkervänster144150335
Bunkervänster152154331
Bunkervänster159162322
Bunkervänster179184301
Bunkervänster219222264
Bunkervänster264266220
Bunkervänster285289192
Green
Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
14 m
Lutning
3,7 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
75 cm
Höjd

Tee till green: +15,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 5,8 till 20,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7, Slinga B: 153 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
153 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 141153166
Tee 2 125137150
Tee 3 110122135
Tee 4 7789102
Green
Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
26 m
Lutning
1,0 %, nedåt mot bak vänster
Höjdskillnad
24 cm
Höjd

Tee till green: −12,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 16,5 till 4,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8, Slinga B: 430 m, par 4, 5 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
430 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 412430445
Tee 2 389407422
Tee 3 357375390
Tee 4 337355370
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger96155306
Vattenvänster160–240
Bunkerhöger291295139
Bunkervänster308313120
Bunkervänster323328105
Green
Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
21 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
39 cm
Höjd

Tee till green: −0,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 6,4 till 6,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9, Slinga B: 322 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
322 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 317322330
Tee 2 287292300
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster193198131
Bunkervänster24424976
Green
Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
13 m
Bredd
29 m
Lutning
2,9 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
67 cm
Höjd

Tee till green: +1,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 8,9 till 10,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10, Slinga B: 333 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
333 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 315333352
Tee 2 302320339
Tee 3 263281300
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster98102233
Bunkervänster222227108
Bunkerhöger24725283
Green
Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
37 m
Bredd
11 m
Lutning
0,1 %
Höjdskillnad
33 cm
Höjd

Tee till green: −3,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 8,9 till 5,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11, Slinga B: 390 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
390 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 385390399
Tee 2 321326335
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger195–141
Green
Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
14 m
Bredd
21 m
Lutning
4,4 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
97 cm
Höjd

Tee till green: +3,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 6,1 till 9,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12, Slinga B: 371 m, par 4
Par
4
Hcp
–
Längd
371 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 354371386
Tee 2 342359374
Green
Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
18 m
Lutning
2,7 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
47 cm
Höjd

Tee till green: −7,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 12,3 till 4,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13, Slinga B: 485 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
485 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 472485491
Tee 2 406419425
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster128–203
Bunkervänster43944346
Green
Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
18 m
Bredd
25 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
43 cm
Höjd

Tee till green: +0,1 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 5,4 till 5,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14, Slinga B: 158 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
158 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 143158172
Tee 2 110125139
Green
Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
15 m
Lutning
3,1 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
46 cm
Höjd

Tee till green: +2,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 8,2 till 10,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15, Slinga B: 366 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
366 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 353366379
Tee 2 301314327
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger231235128
Bunkerhöger259263100
Bunkerhöger27728183
Bunkervänster30430761
Green
Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
21 m
Lutning
3,9 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
70 cm
Höjd

Tee till green: +1,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 10,2 till 11,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16, Slinga B: 364 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
–
Längd
364 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 357364372
Tee 2 323330338
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger243247109
Bunkerhöger261265101
Green
Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
15 m
Bredd
30 m
Lutning
2,2 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
44 cm
Höjd

Tee till green: −4,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,3 till 14,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17, Slinga B: 167 m, par 3
Par
3
Hcp
–
Längd
167 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 158167174
Tee 2 126135142
Green
Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
16 m
Bredd
28 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
38 cm
Höjd

Tee till green: −4,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 9,2 till 4,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18, Slinga B: 549 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
549 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 538549552
Tee 2 474485488
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster77–425
Bunkervänster336340214
Bunkerhöger405410142
Bunkervänster420425127
Green
Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
14 m
Bredd
19 m
Lutning
6,3 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
173 cm
Höjd

Tee till green: +0,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 6,9 till 7,3 meter över havet

Scorekort

Om Österåkers Golfklubb

Adress
Hagby 1:1, 184 92 Åkersberga
Kommun
Österåkers kommun
Län
Stockholms län
Antal hål
45 hål
Webbplats
ostgk.se

Karta

Karta över området runt Österåkers Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten