Holms Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Holms Golfklubb med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
159434
2313176
343334
4411318
555496
647306
7315165
8417298
941370
1046321
1142377
12514463
13316169
14412327
15318170
1658506
1744395
18410379
Ut362 897
In363 107
Totalt726 004

Hål 1

Hål 1: 434 m, par 5, 6 hinder i spel
Par
5
Hcp
9
Längd
434 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 420434448
Tee 2 355369383
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger193212219
Vattenvänster228292195
Bunkervänster232244197
Bunkerhöger287301131
Bunkerhöger35636377
Bunkerhöger39140448

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
33 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
59 cm

Höjd

Tee till green: −2,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 44,2 till 41,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 176 m, par 3
Par
3
Hcp
13
Längd
176 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 164176188
Tee 2 150162174
Tee 3 130142154
Tee 4 94106118

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
31 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
50 cm

Höjd

Tee till green: −0,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 41,2 till 40,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 334 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
3
Längd
334 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 315334353
Tee 2 276295314
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster138149186
Bunkervänster229239101
Bunkervänster27028261

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
38 m
Bredd
27 m
Lutning
5,6 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
165 cm

Höjd

Tee till green: +2,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 39,9 till 42,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 318 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
11
Längd
318 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 301318335
Tee 2 283300317
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger144153156
Bunkerhöger159167136
Bunkervänster23824778

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
26 m
Lutning
5,1 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
214 cm

Höjd

Tee till green: +2,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 47,4 till 49,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 496 m, par 5, 4 hinder i spel
Par
5
Hcp
5
Längd
496 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 475496515
Tee 2 462483502
Tee 3 449470489
Tee 4 404425444
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster201212287
Bunkerhöger396402104
Bunkervänster41342279
Bunkervänster42443772

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
41 m
Bredd
30 m
Lutning
3,2 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
85 cm

Höjd

Tee till green: −3,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 42,3 till 38,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 306 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
7
Längd
306 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 291306323
Tee 2 221236253
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger127153155
Bunkervänster205216112
Bunkervänster24825753

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
24 m
Lutning
5,5 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
156 cm

Höjd

Tee till green: +0,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 35,6 till 36,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 165 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
15
Längd
165 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 149165179
Tee 2 141157171
Tee 3 122138152
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster11712547

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
26 m
Lutning
3,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
102 cm

Höjd

Tee till green: +2,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 41,1 till 43,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 298 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
17
Längd
298 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 286298310
Tee 2 280292304
Tee 3 217229241
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster170181122
Bunkerhöger21321785
Bunkerhöger22923666

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
33 m
Lutning
4,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
125 cm

Höjd

Tee till green: −4,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 52,9 till 48,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 370 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
370 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 353370387
Tee 2 347364381
Tee 3 286303320
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster205217139
Bunkerhöger242247139
Bunkervänster31031757

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
34 m
Bredd
26 m
Lutning
3,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
104 cm

Höjd

Tee till green: +7,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 40,1 till 47,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 321 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
321 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 307321334
Tee 2 229243256
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger216229100

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
28 m
Lutning
3,8 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
119 cm

Höjd

Tee till green: +4,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 31,4 till 35,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 377 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
377 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 365377389
Tee 2 340352364
Tee 3 320332344
Tee 4 279291303
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster218259162
Bunkervänster32433154

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
32 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
56 cm

Höjd

Tee till green: −6,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 34,2 till 28,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 463 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
14
Längd
463 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 444463480
Tee 2 430449466
Tee 3 423442459
Tee 4 360379396
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster227249221
Bunkerhöger235242232
Bunkerhöger36637888
Bunkerhöger38839777
Bunkervänster41142250

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
36 m
Bredd
23 m
Lutning
2,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
103 cm

Höjd

Tee till green: +13,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 28,2 till 41,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13: 169 m, par 3
Par
3
Hcp
16
Längd
169 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 154169187
Tee 2 149164182
Tee 3 136151169
Tee 4 115130148

Green

Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
32 m
Lutning
3,8 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
131 cm

Höjd

Tee till green: −1,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 39,9 till 38,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14: 327 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
12
Längd
327 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 311327342
Tee 2 298314329
Tee 3 243259274
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger209229107
Bunkerhöger24125282

Green

Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
37 m
Lutning
0,7 %, nedåt mot bak vänster
Höjdskillnad
55 cm

Höjd

Tee till green: −2,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 41,6 till 39,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15: 170 m, par 3
Par
3
Hcp
18
Längd
170 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 150170188
Tee 2 125145163
Tee 3 114134152
Tee 4 94114132

Green

Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
39 m
Bredd
26 m
Lutning
3,5 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
103 cm

Höjd

Tee till green: +1,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 42,7 till 43,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16: 506 m, par 5, 6 hinder i spel
Par
5
Hcp
8
Längd
506 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 496506520
Tee 2 451461475
Tee 3 417427441
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger208216275
Bunkerhöger229247255
Bunkerhöger257266242
Bunkerhöger335342173
Bunkerhöger40741599
Bunkerhöger43043876

Green

Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
32 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
56 cm

Höjd

Tee till green: −3,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 43,3 till 39,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17: 395 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
4
Längd
395 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 381395408
Tee 2 347361374
Tee 3 303317330
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster192199201
Bunkervänster244253147
Bunkerhöger273285119

Green

Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
35 m
Lutning
3,3 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
106 cm

Höjd

Tee till green: −0,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 38,8 till 38,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18: 379 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
10
Längd
379 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 359379399
Tee 2 347367387
Tee 3 326346366
Tee 4 291311331
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster157169220
Bunkervänster221235156
Bunkervänster32733453

Green

Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
40 m
Bredd
23 m
Lutning
2,8 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
107 cm

Höjd

Tee till green: −2,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 37,1 till 34,7 meter över havet

Scorekort

Om Holms Golfklubb

Adress
Nannarp, 305 92 Halmstad
Kommun
Halmstads kommun
Län
Hallands län
Antal hål
18 hål
Webbplats
holmsgk.se

Karta

Karta över området runt Holms Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten