Degerfors Golf

Banguide

Banöversikt över Degerfors Golf med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
155515
2317125
347357
433193
5411328
6515457
739171
8513527
941410
1034232
11416337
12514462
1342405
1446300
15418316
16410351
17312222
1858494
Ut363 083
In363 119
Totalt726 202

Hål 1

Hål 1: 515 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
5
Längd
515 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 501515532
Tee 2 450464481
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger405–73
Bunkervänster46246854

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
28 m
Lutning
3,2 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
102 cm

Höjd

Tee till green: +1,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 92,3 till 93,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 125 m, par 3
Par
3
Hcp
17
Längd
125 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 112125139
Tee 2 101114128

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
15 m
Lutning
4,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
107 cm

Höjd

Tee till green: −0,1 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 100,0 till 99,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 357 m, par 4, 6 hinder i spel
Par
4
Hcp
7
Längd
357 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 337357374
Tee 2 296316333
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger157165188
Bunkerhöger177186165
Bunkerhöger202211140
Bunkerhöger238246116
Vattenhöger26827685
Vattenvänster27528280

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
37 m
Bredd
23 m
Lutning
4,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
110 cm

Höjd

Tee till green: −4,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 102,2 till 97,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 193 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
3
Längd
193 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 180193205
Tee 2 148161173
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster7312298

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
31 m
Lutning
3,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
96 cm

Höjd

Tee till green: −3,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 98,5 till 95,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 328 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
11
Längd
328 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 311328342
Tee 2 281298312
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger134–126
Bunkervänster220234103

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
21 m
Lutning
5,0 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
96 cm

Höjd

Tee till green: +1,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 93,9 till 95,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 457 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
15
Längd
457 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 440457472
Tee 2 418435450
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster215223235
Bunkerhöger333341122
Bunkerhöger37838576
Bunkervänster39139764
Bunkerhöger40541350

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
25 m
Lutning
4,4 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
126 cm

Höjd

Tee till green: +2,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 92,6 till 94,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 171 m, par 3
Par
3
Hcp
9
Längd
171 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 156171185
Tee 2 140155169
Tee 3 115130144

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
20 m
Lutning
3,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
90 cm

Höjd

Tee till green: −4,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 100,4 till 95,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 527 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
13
Längd
527 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 506527548
Tee 2 489510531
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger169177331
Bunkerhöger216252281

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
42 m
Bredd
23 m
Lutning
3,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
150 cm

Höjd

Tee till green: +4,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 99,6 till 103,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 410 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
410 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 391410429
Tee 2 387406425
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster171180231
Bunkervänster197205204
Vattenvänster28736690

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
38 m
Bredd
28 m
Lutning
3,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
112 cm

Höjd

Tee till green: −7,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 105,3 till 98,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 232 m, par 3
Par
3
Hcp
4
Längd
232 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 214232248
Tee 2 163181197
Tee 3 131149165

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
34 m
Bredd
26 m
Lutning
2,5 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
71 cm

Höjd

Tee till green: −2,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 102,7 till 100,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 337 m, par 4
Par
4
Hcp
16
Längd
337 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 323337351
Tee 2 275289303

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
30 m
Lutning
2,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
68 cm

Höjd

Tee till green: −11,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 104,9 till 93,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 462 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
14
Längd
462 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 451462470
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster300310158
Bunkerhöger324335125

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
35 m
Lutning
1,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
63 cm

Höjd

Tee till green: +11,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 93,3 till 105,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13: 405 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
405 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 389405415
Tee 2 368384394
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster31936180

Green

Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
22 m
Lutning
6,3 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
164 cm

Höjd

Tee till green: −1,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 103,6 till 101,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14: 300 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
300 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 282300318
Tee 2 240258276
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger21023276

Green

Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
37 m
Bredd
22 m
Lutning
1,7 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
79 cm

Höjd

Tee till green: −4,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 111,8 till 107,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15: 316 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
18
Längd
316 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 303316329
Tee 2 290303316
Tee 3 270283296
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger20622797
Bunkervänster23724777
Bunkerhöger24425273

Green

Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
34 m
Lutning
3,2 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
81 cm

Höjd

Tee till green: −5,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 105,9 till 100,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16: 351 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
10
Längd
351 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 336351366
Tee 2 298313328
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster68144213
Bunkervänster188215130

Green

Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
18 m
Lutning
3,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
92 cm

Höjd

Tee till green: +3,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 97,6 till 100,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17: 222 m, par 3
Par
3
Hcp
12
Längd
222 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 212222232
Tee 2 145155165
Tee 3 130140150
Tee 4 116126136

Green

Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
20 m
Bredd
33 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
73 cm

Höjd

Tee till green: −1,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 102,2 till 100,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18: 494 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
8
Längd
494 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 479494508
Tee 2 414429443
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster195202292
Vattenvänster259279220
Bunkerhöger376383107
Bunkerhöger39540285
Bunkervänster41342080

Green

Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
22 m
Lutning
5,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
167 cm

Höjd

Tee till green: +0,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 98,8 till 99,5 meter över havet

Scorekort

Om Degerfors Golf

Adress
Degernäs Herrgård, 693 35 Degerfors
Kommun
Degerfors kommun
Län
Örebro län
Antal hål
18 hål
Webbplats
degerforsgolf.se

Karta

Karta över området runt Degerfors Golf
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten