Bodens Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Bodens Golfklubb med hålens nummer vid utslagen
Scorekort
HålParHcpLängd (m)
1415280
2513483
345382
437159
543318
6511448
749318
8317117
941339
1044344
11316153
12418262
13512445
1442320
15310155
1648319
1746387
18514433
Ut362 844
In362 818
Totalt725 662

Hål 1

Hål 1: 280 m, par 4
Par
4
Hcp
15
Längd
280 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Gul 265280293
Röd 224239252

Green

Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
15 m
Lutning
4,3 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
78 cm

Höjd

Tee till green: −3,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 9,9 till 6,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2: 483 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
13
Längd
483 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Gul 469483497
Blå 417431445
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger218229260
Bunkervänster292300189

Green

Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
22 m
Lutning
1,7 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
45 cm

Höjd

Tee till green: −1,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 4,9 till 3,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3: 382 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
5
Längd
382 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Gul 363382399
Tee 2 291310327
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster126134255
Bunkervänster218227161
Bunkerhöger226235151
Bunkerhöger244255132

Green

Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
36 m
Bredd
19 m
Lutning
3,4 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
60 cm

Höjd

Tee till green: −0,2 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 5,5 till 5,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4: 159 m, par 3
Par
3
Hcp
7
Längd
159 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Vit 147159169
Gul 134146156
Röd 111123133

Green

Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
22 m
Lutning
4,7 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
72 cm

Höjd

Tee till green: −6,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 11,3 till 5,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5: 318 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
3
Längd
318 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Gul 308318325
Röd 270280287
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger210221108

Green

Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
17 m
Bredd
24 m
Lutning
3,4 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
63 cm

Höjd

Tee till green: −2,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 8,0 till 5,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6: 448 m, par 5, 1 hinder i spel
Par
5
Hcp
11
Längd
448 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 435448462
Tee 2 363376390
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster199213239

Green

Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
22 m
Lutning
4,6 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
106 cm

Höjd

Tee till green: +5,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 7,5 till 12,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7: 318 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
9
Längd
318 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 305318332
Tee 2 302315329
Gul 276289303
Röd 249262276
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger25227668

Green

Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
17 m
Lutning
7,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
161 cm

Höjd

Tee till green: −5,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 12,6 till 7,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8: 117 m, par 3
Par
3
Hcp
17
Längd
117 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Vit 103117130
Gul 7993106
Tee 3 7488101

Green

Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
15 m
Lutning
2,8 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
67 cm

Höjd

Tee till green: −0,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 8,6 till 8,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9: 339 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
339 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 319339360
Tee 2 278298319
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger21526899
Vattenhöger27034357

Green

Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
41 m
Bredd
16 m
Lutning
5,4 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
119 cm

Höjd

Tee till green: +3,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 7,2 till 10,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10: 344 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
4
Längd
344 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 334344355
Tee 2 277287298
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger170180169
Bunkervänster27629161

Green

Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
28 m
Lutning
2,6 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
76 cm

Höjd

Tee till green: +3,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 7,0 till 10,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11: 153 m, par 3
Par
3
Hcp
16
Längd
153 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 140153167
Tee 2 100113127

Green

Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
27 m
Bredd
25 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
71 cm

Höjd

Tee till green: +1,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 10,7 till 12,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12: 262 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
18
Längd
262 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 253262274
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger17719282
Bunkerhöger20922448

Green

Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
24 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
36 cm

Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 10,8 till 11,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13: 445 m, par 5, 7 hinder i spel
Par
5
Hcp
12
Längd
445 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 433445456
Tee 2 428440451
Tee 3 402414425
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger78–287
Bunkerhöger8896347
Bunkervänster208216231
Bunkervänster220230218
Vattenhöger267344135
Bunkerhöger37538366
Bunkervänster38940152

Green

Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
13 m
Lutning
1,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
40 cm

Höjd

Tee till green: −2,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 11,8 till 9,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14: 320 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
320 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 310320330
Tee 2 304314324
Tee 3 262272282
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger89123222
Vattenvänster116143188
Bunkerhöger21923097

Green

Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
21 m
Bredd
20 m
Lutning
4,3 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
88 cm

Höjd

Tee till green: +4,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 8,6 till 13,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15: 155 m, par 3
Par
3
Hcp
10
Längd
155 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 142155167
Tee 2 120133145

Green

Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
12 m
Lutning
3,7 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
104 cm

Höjd

Tee till green: −8,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 16,4 till 8,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16: 319 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
8
Längd
319 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 303319334
Tee 2 268284299
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster174186145
Bunkerhöger175183133
Bunkerhöger188199119

Green

Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
18 m
Lutning
0,6 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
72 cm

Höjd

Tee till green: +1,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 9,6 till 10,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17: 387 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
387 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 373387403
Tee 2 336350366
Tee 3 309323339
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster210222165
Bunkervänster231253142

Green

Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
17 m
Lutning
2,8 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
91 cm

Höjd

Tee till green: −0,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 11,4 till 10,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18: 433 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
14
Längd
433 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 416433451
Vit 383400418
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger235246190
Vattenvänster32637091

Green

Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
18 m
Lutning
8,5 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
221 cm

Höjd

Tee till green: −10,7 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 17,2 till 6,5 meter över havet

Scorekort

Om Bodens Golfklubb

Adress
Tallkronsvägen 2, 961 51 Boden
Kommun
Bodens kommun
Län
Norrbottens län
Antal hål
18 hål
Webbplats
bodensgk.se

Karta

Karta över området runt Bodens Golfklubb
© Lantmäteriet

Golfbanor i närheten