Båstad Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Båstad Golfklubb med hålens nummer vid utslagen

Slinga A

Scorekort, Slinga A
HålParHcpLängd (m)
1512401
2418240
348331
4316117
5414296
642350
744378
846351
9410350
10417276
11311162
1253546
1351468
1439157
15413437
1645358
17315143
1857465
Ut362 814
In363 012
Totalt725 826

Hål 1

Hål 1, Slinga A: 401 m, par 5, 1 hinder i spel
Par
5
Hcp
12
Längd
401 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 380401423
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger90107313
Green
Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
43 m
Bredd
26 m
Lutning
3,9 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
140 cm
Höjd

Tee till green: −9,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 148,1 till 139,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga A: 240 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
18
Längd
240 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 223240255
Tee 2 177194209
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster15416285
Green
Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
20 m
Lutning
5,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
169 cm
Höjd

Tee till green: +0,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 138,3 till 138,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga A: 331 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
8
Längd
331 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 314331349
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster108117220
Bunkerhöger184194145
Bunkervänster23024693
Bunkerhöger25726772
Green
Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
14 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
49 cm
Höjd

Tee till green: −6,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 141,8 till 134,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga A: 117 m, par 3
Par
3
Hcp
16
Längd
117 m
Green
Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
25 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot bak
Höjdskillnad
47 cm
Höjd

Tee till green: −9,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 139,0 till 130,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5, Slinga A: 296 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
14
Längd
296 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 276296314
Tee 2 227247265
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger181191110
Green
Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
38 m
Bredd
17 m
Lutning
3,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
103 cm
Höjd

Tee till green: +9,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 129,5 till 138,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6, Slinga A: 350 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
350 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 334350365
Tee 2 299315330
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster104112244
Bunkerhöger136145212
Bunkervänster203217143
Green
Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
20 m
Lutning
2,9 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
90 cm
Höjd

Tee till green: +2,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 139,7 till 141,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7, Slinga A: 378 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
4
Längd
378 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 361378394
Tee 2 343360376
Tee 3 274291307
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster204206179
Bunkervänster208220168
Bunkervänster31732662
Green
Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
14 m
Lutning
3,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
104 cm
Höjd

Tee till green: +7,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 153,5 till 160,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8, Slinga A: 351 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
351 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 337351363
Tee 2 324338350
Tee 3 306320332
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger156169191
Bunkervänster197215142
Green
Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
26 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
71 cm
Höjd

Tee till green: −4,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 157,3 till 152,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9, Slinga A: 350 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
10
Längd
350 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 334350366
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster185199160
Green
Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
32 m
Bredd
22 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot bak höger
Höjdskillnad
43 cm
Höjd

Tee till green: −4,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 143,2 till 138,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10, Slinga A: 276 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
17
Längd
276 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 264276291
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster17618998
Green
Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
24 m
Lutning
1,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
53 cm
Höjd

Tee till green: −7,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 139,9 till 132,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11, Slinga A: 162 m, par 3, 1 hinder i spel
Par
3
Hcp
11
Längd
162 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 145162178
Tee 2 133150166
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster10511655
Green
Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
28 m
Lutning
4,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
138 cm
Höjd

Tee till green: +3,7 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 133,2 till 136,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12, Slinga A: 546 m, par 5, 6 hinder i spel
Par
5
Hcp
3
Längd
546 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 534546558
Tee 2 483495507
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger241261300
Bunkervänster373384174
Bunkerhöger389398159
Bunkervänster391402156
Bunkerhöger46648479
Bunkerhöger50851846
Green
Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
28 m
Lutning
4,4 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
79 cm
Höjd

Tee till green: +8,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 139,6 till 147,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13, Slinga A: 468 m, par 5, 1 hinder i spel
Par
5
Hcp
1
Längd
468 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 449468486
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger37238298
Green
Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
36 m
Bredd
25 m
Lutning
5,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
153 cm
Höjd

Tee till green: +14,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 143,8 till 157,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14, Slinga A: 157 m, par 3
Par
3
Hcp
9
Längd
157 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 143157172
Green
Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
17 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot bak
Höjdskillnad
47 cm
Höjd

Tee till green: −1,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 155,1 till 154,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15, Slinga A: 437 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
13
Längd
437 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 420437451
Tee 2 350367381
Tee 3 283300314
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster137149291
Bunkerhöger311327120
Bunkerhöger33334799
Green
Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
26 m
Lutning
2,8 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
103 cm
Höjd

Tee till green: −9,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 154,1 till 145,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16, Slinga A: 358 m, par 4, 5 hinder i spel
Par
4
Hcp
5
Längd
358 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 341358376
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster7788283
Bunkervänster8794276
Bunkervänster161171200
Bunkervänster161171201
Bunkervänster30631658
Green
Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
27 m
Lutning
2,6 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
84 cm
Höjd

Tee till green: +6,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 148,7 till 155,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17, Slinga A: 143 m, par 3
Par
3
Hcp
15
Längd
143 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 134143153
Tee 2 117126136
Green
Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
30 m
Lutning
3,3 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
100 cm
Höjd

Tee till green: −1,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 154,7 till 153,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18, Slinga A: 465 m, par 5, 7 hinder i spel
Par
5
Hcp
7
Längd
465 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 450465479
Tee 2 402417431
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger102115357
Bunkerhöger174183289
Bunkervänster175186282
Bunkerhöger175188289
Bunkerhöger276292182
Bunkervänster37238190
Bunkervänster37438392
Green
Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
26 m
Lutning
3,7 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
134 cm
Höjd

Tee till green: −8,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 154,4 till 146,2 meter över havet

Scorekort

Slinga B

Scorekort, Slinga B
HålParHcpLängd (m)
1312152
254482
338155
442429
5516457
6410329
7418264
836160
9414358
1043411
11411329
12417398
1337181
1451478
15315143
1649338
17513506
1845416
Ut352 786
In363 200
Totalt715 986

Hål 1

Hål 1, Slinga B: 152 m, par 3
Par
3
Hcp
12
Längd
152 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 141152164
Green
Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
23 m
Bredd
21 m
Lutning
3,0 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
97 cm
Höjd

Tee till green: −13,0 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 141,2 till 128,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga B: 482 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
4
Längd
482 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 464482498
Tee 2 438456472
Tee 3 416434450
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger250263225
Bunkervänster40942069
Green
Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
34 m
Bredd
26 m
Lutning
1,6 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
77 cm
Höjd

Tee till green: +5,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 121,8 till 127,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga B: 155 m, par 3
Par
3
Hcp
8
Längd
155 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 140155168
Tee 2 117132145
Green
Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
22 m
Lutning
2,8 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
91 cm
Höjd

Tee till green: +0,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 132,6 till 133,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga B: 429 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
429 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 403429451
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger225239192
Green
Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
49 m
Bredd
23 m
Lutning
8,5 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
378 cm
Höjd

Tee till green: +15,9 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 131,2 till 147,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5, Slinga B: 457 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
16
Längd
457 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 440457471
Tee 2 395412426
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger96112365
Vattenvänster122176304
Bunkerhöger165177299
Bunkerhöger188194274
Bunkerhöger202216253
Green
Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
22 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
96 cm
Höjd

Tee till green: −12,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 146,9 till 134,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6, Slinga B: 329 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
10
Längd
329 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 315329344
Tee 2 297311326
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster200208126
Green
Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
21 m
Lutning
2,8 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
104 cm
Höjd

Tee till green: +10,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 133,4 till 143,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7, Slinga B: 264 m, par 4
Par
4
Hcp
18
Längd
264 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 253264277
Tee 2 234245258
Tee 3 223234247
Green
Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
34 m
Lutning
4,0 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
121 cm
Höjd

Tee till green: −13,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 142,9 till 129,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8, Slinga B: 160 m, par 3
Par
3
Hcp
6
Längd
160 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 143160176
Tee 2 134151167
Green
Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
33 m
Bredd
22 m
Lutning
8,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
219 cm
Höjd

Tee till green: −5,3 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 130,4 till 125,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9, Slinga B: 358 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
14
Längd
358 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 343358373
Tee 2 331346361
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster182193172
Bunkerhöger235246114
Bunkerhöger29630460
Green
Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
23 m
Lutning
5,9 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
153 cm
Höjd

Tee till green: +19,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 125,0 till 144,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10, Slinga B: 411 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
3
Längd
411 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 395411423
Tee 2 338354366
Tee 3 306322334
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster217235188
Bunkervänster224240180
Bunkerhöger33435368
Green
Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
19 m
Lutning
2,7 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
101 cm
Höjd

Tee till green: +3,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 143,8 till 147,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11, Slinga B: 329 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
11
Längd
329 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 322329338
Tee 2 254261270
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster23924991
Green
Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
16 m
Bredd
32 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
109 cm
Höjd

Tee till green: +2,5 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 145,2 till 147,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12, Slinga B: 398 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
17
Längd
398 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 385398411
Tee 2 334347360
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster176189218
Bunkerhöger191201202
Bunkerhöger297305101
Bunkervänster33434263
Green
Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
26 m
Lutning
4,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
140 cm
Höjd

Tee till green: −0,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 144,5 till 143,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13, Slinga B: 181 m, par 3
Par
3
Hcp
7
Längd
181 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 167181191
Tee 2 137151161
Green
Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
40 m
Lutning
5,4 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
193 cm
Höjd

Tee till green: −3,9 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 142,0 till 138,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14, Slinga B: 478 m, par 5, 6 hinder i spel
Par
5
Hcp
1
Längd
478 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 467478491
Tee 2 446457470
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger182199287
Bunkerhöger233237248
Bunkerhöger251262223
Vattenhöger315330156
Bunkerhöger41942855
Bunkervänster43444042
Green
Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
17 m
Lutning
5,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
112 cm
Höjd

Tee till green: +10,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 141,4 till 151,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15, Slinga B: 143 m, par 3, 2 hinder i spel
Par
3
Hcp
15
Längd
143 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 126143156
Tee 2 108125138
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger859761
Bunkervänster10411146
Green
Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
17 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
73 cm
Höjd

Tee till green: −9,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 160,2 till 150,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16, Slinga B: 338 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
9
Längd
338 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 323338353
Tee 2 299314329
Tee 3 278293308
Tee 4 260275290
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger155166176
Green
Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
15 m
Lutning
5,9 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
105 cm
Höjd

Tee till green: +9,0 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 146,7 till 155,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17, Slinga B: 506 m, par 5
Par
5
Hcp
13
Längd
506 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 487506523
Tee 2 467486503
Tee 3 428447464
Green
Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
36 m
Bredd
29 m
Lutning
6,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
238 cm
Höjd

Tee till green: −8,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 155,8 till 147,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18, Slinga B: 416 m, par 4, 4 hinder i spel
Par
4
Hcp
5
Längd
416 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 400416429
Tee 2 363379392
Tee 3 331347360
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster199207219
Bunkervänster201218207
Bunkerhöger211228197
Bunkervänster298313111
Green
Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
18 m
Lutning
1,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
62 cm
Höjd

Tee till green: −3,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 146,8 till 143,4 meter över havet

Scorekort

Om Båstad Golfklubb

Kommun
Båstads kommun
Län
Skåne län
Antal hål
36 hål
Webbplats
bgk.se

Golfbanor i närheten