Allerum Golfklubb

Banguide

Banöversikt över Allerum Golfklubb med hålens nummer vid utslagen

Slinga A

Scorekort, Slinga A
HålParHcpLängd (m)
15–520
2417319
3311162
4413312
5515459
645358
733160
847338
941373
10416134
1148364
12518461
13410357
14314140
1544355
1646384
1742375
18512517
Ut363 001
In373 087
Totalt736 088

Hål 1

Hål 1, Slinga A: 520 m, par 5, 3 hinder i spel
Par
5
Hcp
–
Längd
520 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 506520531
Tee 2 429443454
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger190208312
Bunkerhöger216230288
Bunkervänster402428102
Green
Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
16 m
Lutning
3,6 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
92 cm
Höjd

Tee till green: +2,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 16,0 till 18,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga A: 319 m, par 4
Par
4
Hcp
17
Längd
319 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 303319333
Tee 2 249265279
Green
Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
16 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
57 cm
Höjd

Tee till green: +4,2 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 20,5 till 24,8 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga A: 162 m, par 3
Par
3
Hcp
11
Längd
162 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 147162176
Tee 2 112127141
Green
Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
29 m
Bredd
18 m
Lutning
2,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
49 cm
Höjd

Tee till green: 0,0 m (plant)

Höjdprofil från tee till green, 25,2 till 25,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga A: 312 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
13
Längd
312 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 300312326
Tee 2 251263277
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster191212113
Bunkerhöger198221103
Bunkervänster23425371
Green
Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
28 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot vänster
Höjdskillnad
61 cm
Höjd

Tee till green: −2,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 25,5 till 23,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5, Slinga A: 459 m, par 5, 2 hinder i spel
Par
5
Hcp
15
Längd
459 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 447459472
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger173194250
Bunkerhöger327344110
Green
Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
18 m
Lutning
1,6 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
46 cm
Höjd

Tee till green: +1,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 23,9 till 25,7 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6, Slinga A: 358 m, par 4
Par
4
Hcp
5
Längd
358 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 346358369
Tee 2 323335346
Tee 3 297309320
Green
Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
16 m
Lutning
3,6 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
69 cm
Höjd

Tee till green: +1,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 26,6 till 27,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7, Slinga A: 160 m, par 3
Par
3
Hcp
3
Längd
160 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 148160171
Tee 2 128140151
Green
Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
24 m
Lutning
0,8 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
28 cm
Höjd

Tee till green: −1,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 28,2 till 27,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8, Slinga A: 338 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
7
Längd
338 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 327338347
Tee 2 276287296
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster177193147
Bunkerhöger201215135
Green
Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
20 m
Bredd
19 m
Lutning
1,4 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
38 cm
Höjd

Tee till green: +1,4 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 27,1 till 28,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9, Slinga A: 373 m, par 4, 1 hinder i spel
Par
4
Hcp
1
Längd
373 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 358373386
Tee 2 321336349
Tee 3 296311324
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenhöger160231166
Green
Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
13 m
Lutning
3,5 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
86 cm
Höjd

Tee till green: −2,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 28,6 till 26,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 10

Hål 10, Slinga A: 134 m, par 4
Par
4
Hcp
16
Längd
134 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 121134147
Tee 2 91104117
Green
Greenen på hål 10, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
15 m
Lutning
0,4 %, nedåt mot höger
Höjdskillnad
16 cm
Höjd

Tee till green: −0,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 26,7 till 26,2 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 11

Hål 11, Slinga A: 364 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
8
Längd
364 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 353364375
Tee 2 314325336
Tee 3 284295306
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger196203175
Bunkerhöger210228147
Vattenvänster30431558
Green
Greenen på hål 11, sedd från fairway
Djup
22 m
Bredd
17 m
Lutning
1,2 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
29 cm
Höjd

Tee till green: −0,8 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 26,3 till 25,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 12

Hål 12, Slinga A: 461 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
18
Längd
461 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 443461479
Tee 2 386404422
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Vattenvänster91109351
Bunkervänster180195287
Bunkervänster204219251
Bunkerhöger208224246
Bunkerhöger40441753
Green
Greenen på hål 12, sedd från fairway
Djup
35 m
Bredd
15 m
Lutning
1,1 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
34 cm
Höjd

Tee till green: −1,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 26,0 till 25,0 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 13

Hål 13, Slinga A: 357 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
10
Längd
357 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 342357370
Tee 2 286301314
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster171185177
Bunkerhöger180201170
Bunkervänster197215149
Green
Greenen på hål 13, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
16 m
Lutning
1,5 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
42 cm
Höjd

Tee till green: −1,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 25,0 till 23,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 14

Hål 14, Slinga A: 140 m, par 3
Par
3
Hcp
14
Längd
140 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 127140153
Tee 2 104117130
Green
Greenen på hål 14, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
19 m
Lutning
0,7 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
16 cm
Höjd

Tee till green: −5,6 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 23,1 till 17,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 15

Hål 15, Slinga A: 355 m, par 4, 3 hinder i spel
Par
4
Hcp
4
Längd
355 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 343355364
Tee 2 303315324
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger178199170
Bunkervänster217237125
Bunkerhöger220237131
Green
Greenen på hål 15, sedd från fairway
Djup
21 m
Bredd
24 m
Lutning
2,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
53 cm
Höjd

Tee till green: +5,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 18,0 till 23,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 16

Hål 16, Slinga A: 384 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
6
Längd
384 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 369384399
Tee 2 348363378
Tee 3 304319334
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger189218181
Bunkervänster223242154
Green
Greenen på hål 16, sedd från fairway
Djup
30 m
Bredd
22 m
Lutning
3,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
76 cm
Höjd

Tee till green: −4,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 20,3 till 16,1 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 17

Hål 17, Slinga A: 375 m, par 4, 2 hinder i spel
Par
4
Hcp
2
Längd
375 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 362375389
Tee 2 314327341
Tee 3 288301315
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster193211165
Bunkerhöger202219167
Green
Greenen på hål 17, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
20 m
Lutning
5,1 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
149 cm
Höjd

Tee till green: +4,1 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 16,4 till 20,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 18

Hål 18, Slinga A: 517 m, par 5, 5 hinder i spel
Par
5
Hcp
12
Längd
517 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 501517533
Tee 2 419435451
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger193222301
Bunkervänster193216316
Bunkervänster231252274
Bunkerhöger233251270
Bunkervänster398419114
Green
Greenen på hål 18, sedd från fairway
Djup
31 m
Bredd
24 m
Lutning
0,8 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
26 cm
Höjd

Tee till green: −6,2 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 21,6 till 15,3 meter över havet

Scorekort

Slinga B

Scorekort, Slinga B
HålParHcpLängd (m)
1––422
2––101
3––306
4––316
5––460
6––289
7––286
8––113
9––291
Totalt–2 584

Hål 1

Hål 1, Slinga B: 422 m, 2 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
422 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 412422435
Tee 2 382392405
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger115140285
Bunkervänster130131295
Green
Greenen på hål 1, sedd från fairway
Djup
24 m
Bredd
13 m
Lutning
1,7 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
46 cm
Höjd

Tee till green: +1,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 15,6 till 17,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 2

Hål 2, Slinga B: 101 m
Par
–
Hcp
–
Längd
101 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 91101109
Green
Greenen på hål 2, sedd från fairway
Djup
19 m
Bredd
13 m
Lutning
1,9 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
49 cm
Höjd

Tee till green: +0,3 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 17,9 till 18,3 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 3

Hål 3, Slinga B: 306 m, 1 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
306 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 292306318
Tee 2 256270282
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkervänster165180134
Green
Greenen på hål 3, sedd från fairway
Djup
26 m
Bredd
17 m
Lutning
1,3 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
43 cm
Höjd

Tee till green: −3,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,7 till 15,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 4

Hål 4, Slinga B: 316 m, 1 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
316 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 307316325
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger176193134
Green
Greenen på hål 4, sedd från fairway
Djup
18 m
Bredd
21 m
Lutning
3,0 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
62 cm
Höjd

Tee till green: +1,8 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 16,1 till 17,9 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 5

Hål 5, Slinga B: 460 m, 6 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
460 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 445460473
Tee 2 396411424
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger161172291
Bunkervänster161168287
Vattenhöger180227255
Bunkervänster320329130
Bunkerhöger325335135
Bunkervänster41141747
Green
Greenen på hål 5, sedd från fairway
Djup
28 m
Bredd
19 m
Lutning
2,3 %, nedåt mot fram vänster
Höjdskillnad
64 cm
Höjd

Tee till green: −3,1 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 18,6 till 15,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 6

Hål 6, Slinga B: 289 m, 3 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
289 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 276289301
Tee 2 245258270
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger143156146
Bunkervänster154166127
Bunkerhöger162174127
Green
Greenen på hål 6, sedd från fairway
Djup
25 m
Bredd
23 m
Lutning
3,4 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
68 cm
Höjd

Tee till green: +1,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 15,0 till 16,6 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 7

Hål 7, Slinga B: 286 m, 2 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
286 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 1 275286296
Tee 2 234245255
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger165178102
Bunkervänster180190112
Green
Greenen på hål 7, sedd från fairway
Djup
21 m
Bredd
15 m
Lutning
1,1 %, nedåt mot fram
Höjdskillnad
27 cm
Höjd

Tee till green: −1,5 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 16,9 till 15,4 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 8

Hål 8, Slinga B: 113 m
Par
–
Hcp
–
Längd
113 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 105113121
Green
Greenen på hål 8, sedd från fairway
Djup
16 m
Bredd
16 m
Lutning
2,0 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
37 cm
Höjd

Tee till green: +0,6 m (uppför)

Höjdprofil från tee till green, 14,9 till 15,5 meter över havet

Nästa hål · Scorekort

Hål 9

Hål 9, Slinga B: 291 m, 1 hinder i spel
Par
–
Hcp
–
Längd
291 m
Tee till green, meter
TeeFramMittBak
Tee 281291301
Hinder i spel, meter från bakre tee
HinderSidaTillÖverKvar till green
Bunkerhöger174178120
Green
Greenen på hål 9, sedd från fairway
Djup
20 m
Bredd
18 m
Lutning
2,6 %, nedåt mot fram höger
Höjdskillnad
45 cm
Höjd

Tee till green: −1,4 m (nedför)

Höjdprofil från tee till green, 16,2 till 14,8 meter över havet

Scorekort

Om Allerum Golfklubb

Kommun
Helsingborgs kommun
Län
Skåne län
Antal hål
27 hål

Golfbanor i närheten